Järjestämme lauantaina 23. maaliskuuta cloisonné- eli soluemalikurssin klo 10-14. Cloisonné-tekniikassa, jota myös kammioemaloinniksi kutsutaan, kuvion tai kuvioiden ääriviivat juotetaan metallin, lasin tai keramiikan pinnalle metallilangasta ja näin aikaansaatu metallilankaverkosto täytetään emalijauheilla. Opettajana toimii koruseppä Aila Salminen.
Työssä tarvittavaa emalinpolttouunia ei kivipajallamme Hervannassa ei ole, minkä vuoksi kurssi järjestetään opettajan työhuoneella, osoitteessa Nuutisarankatu 15, Tampere (Sarankulma).
Kurssilla valmistetaan yksi tai kaksi pienehköä työtä kuparialustalle. Kurssille mahtuu tilojen ahtauden vuoksi kerrallaan vain kolme opiskelijaa. Myöhemmin, jos emaloinnista kiinnostuneita riittää, vastaavia kursseja voidaan järjestää lisää syksyllä.
Kurssin hinta on 25 euroa/osallistuja. Hintaan sisältyy kurssilla tarvittavat materiaalit. Toki omat työvälineet: pyörö-, latta- ja katkaisupihdit voi ottaa mukaan, jos itsellä sellaiset on.
Ilmoittautumiset perjantaihin 15.3. mennessä puh 040 557 4700.